Wysokie raty kredytowe to fakt i piekło kredytobiorców złotówkowych. Od 2021 roku hulajaca inflacja sprawiła, że kredyty oparte na WIBOR stały się horrendalnie drogie i coraz częściej ich przypadek zaczęto przyrównywać do sytuacji frankowiczów. Faktycznie raty kredytowe drożały w zawrotnym tempie by w zaledwie rok podrożały o sto procent. Winą za taką sytaucje banki obarczyły system podnoszenia stóp procentowych.
Drożejące raty pod lupą
Zaciągniecie kredytu hipotecznego to duże ryzyko, co odczuli kredytobiorcy nie tylko frankowi, ale również złotówkowi, którym raty w krótkim czasie znacznie podrożały.Drożyzna zawładnęła Polską już w 2021 roku a zmiany cen nabrały tempa zawrotnego pod koniec roku, co zaczęło zastanawiać wielu kredytobiorców. Dla wielu okazała się to być albo nie być. Szereg gospodarstw domowych straciło płynność finansową i przestało być wypłacalnymi. Jak się okazało po głębszej analizie winę za drożejące raty kredytów ponosi WIBOR. Sposób ustalania WIBOR budzi wiele wątpliwości. W teorii WIBOR opiera się na koszyku transakcji międzybankowych, które mają charakter deklaratywny. Mimo, że to zaledwie jeden ze składników raty kredytowej to wprowadził mnóstwo zamieszania. Zgodnie przyznano, że należy odejść od jego uwzględnienia, i zastąpić go innym wskaźnikiem, Niestety likwidacja WIBOR wciąż jest w fazie planów i ustaleń.
Konflikt interesów – brak transparentności WIBOR
Coraz więcej osób, nie tylko kredytobiorców, ale również przedstawicieli banków i środowiska prawniczego przyznaje, że WIBOR nie jest wskaźnikiem reprezentatywnym. Jego stosowanie prowadzi do konfliktu interesów banku i jego klientów. WIBOR ewidentnie działa na korzyść banku, tym samym można go traktować jako składnik raty abuzywny, niedozwolony. Daje to podstawę do usunięcia WIBOR z umowy kredytowej, a nawet unieważnienia całej umowy. Fikcyjne, przyszłe transakcje międzybankowe nie są ani kontrolowane ani przewidywalne. To główny zarzut wobec WIBOR. Jego wzrost obciąża jedynie kredytobiorcę co jest nieuczciwą praktyką.
WIRON zastępuje WIBOR
WIRON to następca WIBOR, który ma uratować system oprocentowania zmiennego kredytów hipotecznych a tym samym sytuację kredytobiorców. Zaskarżenie WIBOR ma solidne argumenty przemawiające za jego abuzywnością. W odpowiedzi na zarzuty stawiane wobec WIBOR uznano, że WIRON sprawdzi się bez komplikacji.
Już w 2024 roku WIBOR jest wypierany przez WIRON. Nowe produkty kredytowe oparte są właśnie o WIRON, który bazuje na realnych rzeczywistych transakcjach tzw. jednego dnia. Póki co wskaźnik zapowiada się na uczciwe rozwiązanie, niemniej może okazać się z czasem wadliwy podobnie jak WIBOR. w roku 2025 publikacja WIBOR ma zniknąć zupełnie i umowy z udziałem WIBOR z automatu zostaną przekształcone na WIRON. Usunięcie WIBOR jeszcze w roku 2024 roku byłoby pozytywną zmianą dla kredytobiorcy, bowiem usunięcie wskaźnika nie daje możliwości zamiany na WIRON, który również generuje określony koszt dla raty miesięcznej zobowiązania kredytowego.
Artykuł przygotowany przez partnera strony.